Artykuł

Renata Mazurowska

Renata Mazurowska

Samoobrona i asertywność dla kobiet


    WenDo nie jest sztuką walki, nie jest sportem, ale jest ważnym sposobem na wyrażanie sprzeciwu wobec agresji. WenDo uczy, jak ciałem i głosem powiedzieć przeciwnikowi „Nie”.

WenDo (Droga Kobiet) – kurs samoobrony i asertywności dla dziewcząt i kobiet jest znany w Polsce od niedawna. Pierwsze szkolenie dla polskich trenerek odbyło się w 2004 roku. Twórczynie metody, kanadyjskie kobiety, ponad 30 lat temu założyły, że tylko w kobiecym gronie można odnależć kobiecą siłę i nauczyć się, jak nie ulec przemocy.

- My nie uczymy się bić – opowiada Liliana Otręba, trenerka WenDo. - Uczymy jak przyjąć postawę samoobrony, jak rozpoznać sytuację niebezpieczną i jak się bronić w sytuacjach agresywnych i niebezpiecznych. Kobiety, nastolatki uczą się WenDo nie przeciw komuś, uczą się go dla siebie! Na treningu poznają jaką siłą fizyczną dysponują. To, że mają tak wiele siły w sobie jest dla nich wielkim zaskoczeniem. Pracują z głosem i tu również są zaskoczone. Poznają jak wielką siłą psychiczną dysponują. Dlaczego tak się dziwią tym, że są silne, że potrafią krzyczeć, że potrafią podjąć szybko decyzję, że potrafią się obronić przed atakiem słownym, psychicznym lub fizycznym? Dlatego, że przełamują stereotypowy obraz kobiety - słabej, piskliwej, nie umiejącej podjąć decyzji.

Dziewczyny i kobiety żegnają się z rolą grzecznej, posłusznej dziewczynki, która nie ma prawa się odezwać, która nie potrafi powiedzieć NIE, gdy czuje i myśli NIE.

- Na zajęciach dziewczyny pracują z asertywną postawą ciała – mówi trenerka Liliana Otręba. - Uczą się, czym rózni się postawa i zachowanie asertywne, bierne i agresywne. Widzą jakie są efekty poszczególnych zachowań. Poznają psychiczne podstawy samoobrony.

WenDo nie jest sztuką walki. Jest techniką samoobroony. Uczy, co robić, by nie stać się
ofiarą przemocy fizycznej, jak się obronić przed atakiem fizycznym. Uczy też jak bronić się przed agresją słowną i psychiczną. W czasie napadu nie obowiązują zasady fair play, w ogóle żadne zasady - więc nie obowiązuje też jedna, ustalona technika jak się bronić.

- Każda dziewczyna na treningu poznaje swoje możliwości, poznaje swoje słabe i silne strony – mówi Liliana Otręba. - Znając je może nauczyć się przyjmować taką postawę, aby nie stać się ofiarą. Uczy się, jak wyznaczyć swoje granice i jak ich bronić w sytuacji agresywnej.

Na zachodzie WenDo jest uznaną metodą przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewczyn. W Niemczech WenDo uczą się dziewczynki w szkołach. - W Polsce samoobrona dla kobiet kojarzy się często ze szkołą walki – opowiada trenerka - panuje przekonanie, że potrzebna jest tu ogromna sprawność fizyczna.

A to nie jest prawda – WenDo uczy, że każda kobieta, dziewczyna bez względu na sprawność fizyczną ma prawo się bronić i co najważniejsze może się tego nauczyć.

Wiele dziewczyn nie stałoby się ofiarą agresji, przemocy gdyby podjęły decyzję, że chcą i mogą się obronić, że mogą powiedzieć NIE, STOP – przekonuje trenerka. - Podjęłyby obronę, gdyby miały szansę wcześniej poznać swoją siłę! Jako trenerka WenDo czuję się w obowiązku mówić o przemocy i agresji - mówić i przeciwdziałać jej w każdy możliwy sposób.

Jak się bronić?


  1. Zwracaj uwagę na swoje granice [psychiczne, fizyczne, emocjonalne], napaść zaczyna się od ich przekroczenia.
  2. Nie poddawaj się panice – powstaje na skutek przerażenia i braku tlenu w mózgu, staraj się zrobić kilka głebokich wdechów, by umożliwić dopływ tlenu.
  3. Strach i wściekłośc wytwarza w Twoim ciele adrenalinę, a ta w połaczeniu z tlenem pozwala Ci precyzyjnie myśleć i zwiększa Twoją siłę psychiczną.
  4. Gdy czujesz się zagrożona natychmiast coś zrób! Podejmij walkę lub uciekaj. Nie wahaj się, działaj!
  5. Zaufaj intuicji, swoim odczuciom.
  6. Bądź zdecydowana bronić swoich granic.
  7. W sytuacji podbramkowej uderz natychmiast i z calej siły!Użyj do tego całego swojego ciała i umysłu.
  8. Myśl! Myśli to energia – zobacz siebie jako zwyciężczynię! Nie będziesz mogła wygrać, jeśli będziesz myślała, że przegrasz.
  9. Zawsze masz szansę. Reaguj od razu, gdy tylko zostaniesz zaatakowana.
  10. Nie stawiaj się w roli ofiary, bo wzmacniasz rolę napastnika. Myśl pozytywnie, bądź w kontakcie z samą sobą i akceptuj siebie taką, jaka jesteś.








Opublikowano: 2005-12-18



Oceń artykuł:


Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Skomentuj artykuł