Katalog



  • Anna Wilk, Struktura i dynamika miłości

    Czynniki miłości Łatwo zauważyć, że związki między ludźmi oparte na miłości ulegają w trakcie swego trwania przemianom, w poważnym stopniu zmienia się treść uczucia łączącego partnerów.


  • Anna Wilk, Zdrada w ujęciu teorii ewolucyjnej

    Psychologia ewolucyjna, która jest młodą nauką łączącą psychologię i biologię ewolucyjną, analizuje sens ludzkich zachowań, wyjaśnia biologiczne uwarunkowania ludzkich zachowań, myśli i emocji.


  • Anna Wilk, Uwarunkowania i konsekwencje zdrady

    Potrzeby emocjonalne kobiet vs potrzeby seksualne mężczyzn Zdrowy rozsądek podpowiada, ze partnerzy, którzy nie znajdują szczęścia emocjonalnego i seksualnego w małżeństwie częściej nawiązują romanse.


  • Kinga Kocjan, Kobiece strategie wyboru partnera

    Dobór partnerski, jego prawidłowości i prawa nim rządzące stanowią zainteresowanie człowieka od zarania dziejów.


  • Kinga Kocjan, Męskie strategie doboru partnerki

    W tym artykule zostaną opisane męskie strategie doboru partnerki. Skoro mężczyźni skłonni są do małżeństwa i inwestowania w nie przez całe swoje życie to muszą z tego płynąć dla nich korzyści adaptacyjne, a wybór kobiety nie może być przypadkiem.


  • Rozmowa z prof. Markiem Regnerusem, Czy małżeństwo przetrwa?

    Jakie są Pana przewidywania dotyczące społecznego i prawnego statusu małżeństwa (które z definicji jest heteroseksualne) i rodziny? Rozwój czy upadek? To niepewny czas dla bardzo starej instytucji.


  • Aleksandra Krzywińska, Świadoma, dojrzała decyzja kobiety o gotowości do zajścia w ciążę

    Kobiety podejmują świadomą decyzję o zostaniu matką z różnych powodów. Nie zawsze są to powody świadczące o ich dojrzałości.


  • Izabella Anna Zaremba, Tajemnice dobrej rozmowy

    Choć jako ludzie jesteśmy obdarzeni darem mowy i umiejętnością porozumiewania się, nie zawsze umiemy to robić Z rozmawianiem jest tak jak w piosence śpiewanej przez Jerzego Sthura: „śpiewać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”.


  • Anne Ancelin Schützenberger, Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny

    Żywa przeszłość i papuga dziadka Było lato, wcześnie rano.


  • Ewelina Łoboz, "Podwójny ciężar" - psychoterapia i pomoc psychologiczna dla ciężarnych kobiet z rozpoznaniem schizofrenii

    Ciąża kobiet chorujących psychicznie na schizofrenię lub inne zaburzenia z kręgu psychoz jest skomplikowanym zagadnieniem.


  • Marta Żurowska, (Nie)zwykłe związki

    Co jest zwykłego a co niezwykłego w związkach, gdzie jedna osoba jest niepełnosprawna? Z jakimi problemami na co dzień się zmagają? Jak wygląda ich życie? Jak się poznali? Jak zareagowała rodzina na ich decyzję o małżeństwie? Co sprawia, że ich związki są wyjątkowe i często godne pozazdroszczenia? Damian (29 lat) i Magda (25 lat) Damian: Choruję na miastenię gravis.


  • Agnieszka Paczkowska, Stalking - niebezpieczne rozstania

    Była miss Agnieszka Kotlarczyk zginęła z rąk szaleńca. Utrzymywał on, że miss była jego księżniczką, a on zaś jej krasnoludkiem.


  • Bogusław Włodawiec, Algorytm postępowania z mężczyzną, który nie spełnia oczekiwań

    Wiele kobiet korzystających z pomocy psychologicznej skarży się, że mężczyźni, z którymi są w związkach, nie spełniają ich oczekiwań.


  • Maciej Wojewódka, Alienacja rodzicielska (PA), a zespół alienacji rodzicielskiej (PAS)

    W związku z tym, że Polska do niedawna była jednym z nielicznych krajów w którym prowadzono badania nad tzw.


  • Joanna Dulińska i Michał Duda, Baśnie i waśnie rodzinne

    Dawno temu pewien człowiek z rodziną wyruszył w drogę. Wędrowali wiele dni, by dotrzeć w jedno miejsce.


  • Mirosław Szumiło, Bolszewicka rewolucja seksualna

    W grudniu 1917 r. przywódca bolszewików Włodzimierz Ilicz Lenin podpisał serię dekretów likwidujących w praktyce instytucję małżeństwa oraz znoszących dotychczasowe kary za utrzymywanie stosunków homoseksualnych i usuwanie ciąży.


  • Iwona Siudak, Budowanie pozytywnych więzi w rodzinie

    Spraw Panie, abyśmy mogli nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć Nie tyle szukać miłości, co kochać Albowiem dając – otrzymujemy.


  • Monika Zubrzycka-Nowak, Były partner

    Większość ludzi pozostających w związkach partnerskich miała wcześniejsze doświadczenia z innymi partnerami.


  • Aneta Lutomska, Charakterystyka małżeństw tworzących rodziny zastępcze

    Rodzina jest małą grupą intymną, w której interakcje i ekspresja osobowości członków rodziny jest ważniejsza niż dostosowanie się do roli męża czy żony.


  • Joanna Dymecka, Co i kiedy czują mężczyźni, czyli o męskiej emocjonalności

    Emocje są jednym z ważniejszych elementów naszego życia psychicznego. To one organizują naszą aktywność, pobudzają nas do działania, dodają zdarzeniom naszego życia kolorów, określając ich znaczenie jako pozytywne bądź negatywne.


  • Aneta Lutomska, Coaching małżeński

    Harmonię w związku osiąga się nie wtedy, gdy już nic nie można dodać, lecz wtedy gdy już nic nie można odjąć.


  • Katarzyna Gibek, Czy możliwy jest udany związek bez seksu?

    "Związek bez seksu to jak wino bez winogron." Adam Neustatter Seks to jeden z naszych głównych popędów.


  • Krzysztof Karoń, Czy płeć biologiczna determinuje psychikę?

    Engels i wychowanie równościowe Marksistowską wizję stosunków społecznych jako konsekwencji stosunków własnościowych i systemu produkcji w odniesieniu sfery seksualności przedstawił Fryderyk Engels w książce z 1884 r.


  • Franciszek Adamski, Czy rodzina ma przyszłość?

    Historia cywilizacji nie zna żadnej zorganizowanej społeczności ludzkiej, która nie miałaby u swych podstaw najmniejszej grupy, określonej przez Arystotelesa mianem podstawowej komórki społecznej, a w naszym języku - ze względu na jej funkcję rozrodczą - rodziną.


  • Monika Zubrzycka-Nowak, Czym jest uzależnienie od drugiej osoby?

    O uzależnieniu w związkach czy o współuzależnieniu mówi się często jako o podstawowym problemie, który nie pozwala człowiekowi stanąć na własnych nogach i podejmować własne wspierające go decyzje.


  • Bogusław Włodawiec, Czym jest wybaczanie?

    Ćwiczenie Sprawdź, czy masz osobiste powody, by zainteresować się zagadnieniem wybaczania.


  • Stanisław Tokarski, Dlaczego Jezusowi była potrzebna kobieta? Komplementarność kobiety i mężczyzny

    Objawiające się różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną dotyczą nie tylko sfery ich fizyczności (biologii), lecz także wyrażają się w ich psychicznym funkcjonowaniu.


  • Agnieszka Widera-Wysoczańska, Doceńmy rolę ojca

    Dziecko poprzez naśladowanie rodzica tej samej płci oraz poprzez obserwowanie różnic między płciami uczy się, kim jest i jakie role ma przyjmować jako dziewczynka lub jako chłopiec, a potem jako kobieta i mężczyzna.


  • Andrzej Margasiński, Dorosłe dzieci wychowywane przez homoseksualnych rodziców

    Komentarz i refleksje na marginesie raportu Marka Regnerusa W 2012 roku ukazał się raport Marka Regnerusa (2012a) poświęcony dorosłym dzieciom wychowywanym przez homoseksualnych rodziców.


  • Aneta Baranowska, Dzieci z rodzin rozwiedzionych

    Rozwód staje się coraz powszechniejszym, a zarazem coraz bardziej akceptowanym zjawiskiem w naszym społeczeństwie (Brett 2002: 137).


  • Ewelina Łoboz, Dziecko rodzi się w głowie - psychologiczne aspekty niepłodności

    Tematyka niepłodności jest znacznie częściej poruszana niż kilkanaście lat temu. Jest to spowodowane głównie rozwojem medycyny oraz wzrostem świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki leczenia niepłodności.


  • Jacek Kubitsky, Emocjonalne skutki emigracji

    Niezależnie od przygotowania i przemyśleń moment wyjazdu jest zawsze trudnym przeżyciem. W rozmowach z najbliższymi wielu migrantów ukrywa zwykle swój niepokój i smutek, kierując uwagę na tematy "bezpieczne": logistykę podróży, stan pogody, odprawę celną, ewentualne niedogodności itd.


  • Leszek Sosnowski, Fryderyk Engels - bezdzietny ojciec genderystów

    Nie bójcie się chaosu - im większy, tym lepiej. Mao Tse-tung w czasie rewolucji kulturalnej Jednak ideologia Ludzie mego pokolenia, chcąc studiować, nie mogli uciec przed marksizmem-leninizmem; był obecny na wszystkich kierunkach, nie tylko humanistycznych.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak nie zranić cudzych uczuć?

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem rozmawia Renata Mazurowska Renata: Pewien chłopak wie, iż podoba się dziewczynie, ale on nie chce wyjść poza przyjaźń.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Gdy ona jest starsza...

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Różnica wieku nie sprawia nam kłopotu, gdy to chłopak jest starszy od dziewczyny - tak się utarło przez wieki i społecznie jest to akceptowane.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Jak przeżyć rozstanie?

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Początki miłości zawsze są piękne, no ale o końcu związku nie da się niestety tego powiedzieć.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Lojalność w związku

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dziś trudny temat - lojalność w związku.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Podoba mi się dwóch

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Niekiedy stajemy przed wyborem, kogo wybrać, bo zainteresowanych nami jest więcej niż jedna osoba.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Różnice w związku - łączą czy dzielą?

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Spór dawny jak świat – różnice w związku, dzielą czy łączą? Są dwie szkoły – jedna mówi, że podobieństwa się przyciągają, druga – że im więcej różnic, tym jest ciekawiej.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Strach przed uczuciem

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Dlaczego niektórzy ludzie boją się angażować? Czy to z obawy o zobowiązania czy o utratę wolności? Ewa: Strach przed uczuciem? Oj, powodów może być tyle, ilu ludzi.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Stracić głowę dla miłości

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo! Dziś chciałabym, byśmy porozmawiały o tym, co to znaczy stracić dla kogoś głowę? Czy to oznacza, że gdy się zakochujemy, odbiera nam rozum? Ewa: Dokładnie tak jest, jak mówisz.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaangażowanie

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata (20:53) Witaj Ewo, w poprzednim naszym spotkaniu rozmawiałyśmy o trzech składnikach miłości, próbując ją zdefiniować, może przypomnijmy je pokrótce.


  • Renata Mazurowska i Ewa Wojtyna, GG o miłości: Zaborczość gasi uczucia

    Z Ewą Wojtyną, psychologiem i lekarzem, rozmawia Renata Mazurowska Renata: Witaj Ewo, porozmawiajmy dziś o tym, czym jest zaborczość? Ewa: Dla mnie zaborczość jest pozbawieniem drugiej osoby jej indywidualności w celu zaspokojenia własnych potrzeb.


  • Agnieszka Niesłuchowska, Jak prawdziwie kochać ludzi?

    Miłość jest sztuką i jak przekonuje nas E. Fromm w książce pt. „O sztuce miłości” - można się jej nauczyć.


  • wywiad z Ewą Żeromską, Jak się kłócić, żeby się pogodzić?

    Z Ewą Żeromską, autorką "Kłótliwego poradnika partnerskiego", rozmawia Magdalena Mips. Magdalena Mips: Swoją książkę zatytułowała pani "Kłótliwy poradnik partnerski", chciałam jednak zapytać przekornie, czy nie myślała pani o napisaniu "Jak się nie kłócić?"? Nie lepiej doradzać, jak unikać sprzeczek, niż jak robić to umiejętnie? To dość proste.


  • Paweł Więckowski i Alicja Krata, Jak tworzyć szczęśliwe związki?

    Bez miłości można rąbać drzewo, wypalać cegły, kuć żelazo. Lecz bez miłości nie można zbliżyć się do drugiego człowieka.


  • Mirosław Karwat, Katalog krytyki jałowej

    Rodzice często uważają, że mają obowiązek zwracać uwagę swoim pociechom na ich błędy i pomyłki. Problem jednak w tym, że zwracanie uwagi często zmienia się w krytykę - i to nawet nie w krytykę konstruktywną, a w krytykę jałową, z której nic nie wynika.


  • Dorota Sikora, Kim jest singiel - potoczne i socjologiczne rozumienie pojęcia

    Pochodzące z literatury anglojęzycznej pojęcie singlowania w tłumaczeniu polskim przybrało nazwę życia w pojedynkę.


  • Agata Wytykowska, Łukasz Korwin, Kochać, jak to łatwo powiedzieć...

    Kiedy pytamy o najważniejsze wydarzenie w życiu, wówczas większość z nas wymienia miłość. Dzięki niej odkrywamy siebie, drugiego człowieka, świat tajemniczy i fascynujący.


  • Anna Majchrowska-Kielak, Kontakty rodziców odbywających karę pozbawienia wolności z dziećmi

    Kara pozbawienia wolności jest najsurowszą karą w polskim kodeksie karnym. Pośród wielu negatywnych konsekwencji pobytu w izolacji najtrudniejsza jest utrudniona możliwość utrzymywania kontaktów z najbliższymi.


  • Agata Rybus, Mediacja - sposób na rozwiązanie konfliktu

    Trudno nie zgodzić się z poglądem zaprezentowanym po raz pierwszy przez norweskiego socjologa i kryminologa Nils?a Christie, zgodnie z którym państwo zawłaszcza pojawiające się w jego ramach konflikty społeczne.


  • Joanna Dymecka, Mężczyzna w bliskich relacjach interpersonalnych

    Człowiek jest istotą społeczną i związki z innymi ludźmi ceni sobie bardziej niż bezpieczeństwo finansowe i dobra materialne.


  • Trayce Hansen, Miłość nie wystarczy, czyli pięć powodów, dlaczego "małżeństwa homoseksualne" szkodzą dzieciom

    Zwolennicy "małżeństw homoseksualnych" wierzą, że jedyną tylko rzeczą, którą dziecko naprawdę potrzebuje, jest miłość.


  • wywiad z Jerzym Kwaśniewskim, Norweska krzywda. Państwo odbiera dzieci, rodziny uciekają do Polski

    W Norwegii rodzina nic nie znaczy. Barnevernet, czyli urząd do spraw ochrony dzieci, na masową skalę rozdziela rodziny.


  • Karolina Korbut, O tym, czego najbardziej potrzebują kobiety, a mężczyźni naprawdę chcą

    Zgodnie z zarysowaną już przeze mnie we wstępie do cyklu nową tendencją, dzisiaj żony nie odchodzą od mężów bo ci ich nie utrzymują, lecz dlatego, bo nie odnajdują z nimi zaspokojenia emocjonalnego i romantycznej fascynacji.


  • Paulina Dobrzańska, Osobowość borderline i jej relacje w związkach

    Zaburzenie borderline, zwane inaczej zaburzeniem z pogranicza jest mieszanką elementów nerwicy i psychozy.


  • Ewa Kędziora, Partnerzy jako architekci rodziny

    Artykuł ten jest wyrazem mojej fascynacji psychologią rodziny i wpływem związku na dzieci. Moją wizją jest pokazanie, że zdrowa relacja jest naprawdę ważna i zaprocentuje szczęśliwszym dzieciństwem naszych (przyszłych) dzieci.


  • Aleksandra Rzeźwicka, Poczucie własnej wartości i style przywiązania a relacje interpersonalne

    Na problem satysfakcji z relacji i kontaktów społecznych wpływa wiele czynników. Poziom samooceny i style przywiązania kształtowane od początku życia mogą oddziaływać na kompetencje społeczne, a co za tym idzie - na jakość nawiązywanych kontaktów z innymi.


  • Krystyna Kmiecik-Baran, Portret psychologiczny sprawcy przemocy domowej

    Wstęp Kim jest sprawca przemocy domowej? Okazuje się, że sprawcą może być ojciec, matka, konkubent, dziadek, babcia, starszy brat czy siostra, dorosły syn czy córka, itd.


  • Angelika Kubik-Wasilewska, Problem adopcji w środowiskach rodzinnych

    Wstęp Zawierając związek małżeński młoda para odbiera wiele życzeń, w tym udanego, ślicznego i licznego potomstwa.


  • Anna Wilk, Rozprawka o mózgu kobiety z domieszką mózgu mężczyzny

    Jakiś czas temu moja uwagę przykuła książka napisana przez doktor Louann Brizendine, o dość jednoznacznym, a zarazem intrygującym tytule "Mózg Kobiety".


  • Justyna Orłowska, Rozwód jako kryzys rozwojowy u kobiet

    Rozwód zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej dotkliwych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to zjawisko wielowymiarowe i dotyka każdej sfery życia.


  • Marcin Gonera, Rozwód rodziców a niepowodzenia szkolne dziecka

    Systemowe ujęcie rodziny wskazuje, że jest ona systemem, czyli pewną złożoną rzeczywistością i zbiorem elementów w dynamicznej interakcji, w której każdy element jest określany przez pozostałe.


  • Elwira Roksana Cebo, Rozwód w rodzinie – gdy jedno z rodziców odchodzi…

    Rodzina jest systemem zorganizowanym, posiadającym odrębną strukturę, która ulega ciągłym przemianom pod wpływem czasu oraz sytuacji życiowych.


  • Jolanta Klimaszewska, Satysfakcja małżeńska i jej uwarunkowania na podstawie wybranych analiz badawczych

    Współczesne badania potwierdzają, iż małżeństwo nadal jest spostrzegane przez dorosłych jako najbardziej powszechna i kulturowo akceptowana forma bycia razem dwojga osób, która wyprzedza związki kohabitacyjne (Kwak, 2005, Rostowska i Rostowski 2005, Plopa, 2010).


  • Agata Aleksińska, Scenariusz w umyśle zapisany...

    „W języku polskim mówimy niestety „kocham się w kimś”, to znaczy kocham siebie w nim.


  • Kamil Czajkowski, Seks - raj, piekło czy szlak do obu? Spojrzenie na seksualność człowieka w kontekście pierwszego i drugiego prawa biologicznego

    Biologicznym fenomenem życia rządzą dwa podstawowe prawa: prawo zachowania własnego istnienia i prawo przekazania tego istnienia dalej.


  • Iwona Zaniewska, Single - moda czy zwiastun zmian ewolucyjnych?

    Piękna kobieta za kierownicą luksusowego samochodu. W tym samym bloku reklam przystojny mężczyzna - typ macho, w nowoczesnej kuchni przyrządza kolację dla przyjaciół.


  • Janusz Młynarski, Słomiane związki

    Na 600 tysięcy związków, które rozłączyła konieczność wyjazdu za granicę, przetrwa tylko co trzeci.


  • Jolanta Klimaszewska, Słowa to okna, a czasem mury - o komunikacji bez przemocy

    Słowo "komunikacja", używane w powszechnym obiegu w odniesieniu do kontaktu i rozmowy, niekiedy zatraca swoje właściwe znaczenie, funkcjonując w uproszczonym kontekście jako przekaz informacji.


  • Dominika Ochnik, Stara panna już nie stara (się)? Wybrane przyczyny wyboru życia w pojedynkę

    Społeczny dialog, szereg artykułów, również w prasie popularnej, odmitologizował "starą pannę", pozwalając jej odetchnąć w swobodnej przestrzeni singielki.


  • Agnieszka Kulewska, Starość - lęk i obawa czy może wyzwanie współczesności?

    Starzec zawsze z łatwością znajdzie młodzieńców mądrych mądrością wieku. [.


  • Anna Kaźmierczyk-Słomka, Szczęście w związku?

    W dążeniu do szczęścia trudno pomijać aspekt związany z miłością, partnerstwem, małżeństwem, rodziną.


  • Paweł Droździak, Uwikłanie w przemocowy związek

    Zasada "jednorękiego bandyty" Zrozumieć zasadę działania tej maszyny, to zrozumieć wszystkie hazardowe gry świata.


  • Anna Kaźmierczyk-Słomka, Uwolnić miłość

    W drodze Związek można porównać do podróży.


  • Damian Janus, Wariacje wokół dziecka. Zaprzeczone aspekty adopcji, zapłodnienia spermą dawcy, in vitro, surogacji macierzyńskiej, homorodzicielstwa i aborcji

    I. Wprowadzenie Poniższy artykuł rozważa sprawy, które w ostatnich latach stały się medialnie popularne, jak i znaczące politycznie.


  • Ewa Żeromska, Widziały gały, co brały...

    Tytuł tego artykułu brzmi może nazbyt kolokwialnie, ale nic bardziej celnego nie przychodzi mi do głowy.


  • Anna Majchrowska-Kielak, Z problematyki starości - o potrzebie zagospodarowania czasu wolnego dla osób po 65 roku życia

    Proces starzenia się społeczeństw polegający na wzroście liczby osób starszych w ogólnej populacji danego kraju, jest cechą krajów rozwijających się i rozwiniętych.


  • Renata Mazurowska i Paweł Droździak, Zły chłopiec. Nie potrafię się z nim rozstać, a powinnam

    Z Pawłem Droździakiem, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Renata Mazurowska. W realnych związkach nie otrzymujemy dobrego za dobre.


  • Magdalena Sękowska, Zmarszczki niewyprasowane, czyli kryzys wieku średniego

    Sens mego istnienia sprowadza się do tego, że życie stawia mi jakieś pytania. Albo odwrotnie: to ja jestem pytaniem skierowanym do świata, pytaniem, na które sam muszę udzielić odpowiedzi, gdyż w przeciwnym razie będę zdany na to, co świat zechce mi odpowiedzieć.


  • Michał Tracz, Znaczenie obecności ojca i jego wpływ na całościowy rozwój syna

    Każdy ojciec jest swego rodzaju stwórcą. Dlatego spoczywa na nim ciężar, ale również zaszczyt rodzenia i pielęgnowania w swoich dzieciach pragnienia życia, miłości, szczęścia.


  • Joanna Godecka, 10 zasad udanego randkowania

    Jak przygotować się pierwszej randki? O czym rozmawiać na pierwszym spotkaniu? Jak oczarować partnera? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z randkowaniem.


  • Żaneta Haładus, Kilka słów na temat małżeństwa

    Małżeństwo jest sakramentem tylko dla tych, którzy się kochają. Oscar Wilde Małżeństwo odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, niesie ze sobą różnorodne korzyści, ma też znaczenie ewolucyjne.

  • Statystyki dotyczące społecznej roli ojca

    Statystyki te pochodzą z badań przeprowadzonych w USA, które wskazują na efekt nieobecności ojca w życiu dziecka. Problem ten dotyczy blisko 22% rodzin amerykańskich.