Katalog




  • Andrzej Augustynek, Komunikacja interpersonalna

    Człowiek jest istotą społeczną. Żeby funkcjonować w społeczeństwie musi komunikować się z innymi jego członkami.


  • Katherine Adams, Gloria J. Galanes, Złe nawyki w słuchaniu

    Większość ludzi nie słucha dobrze. Większość uczestników półgodzinnej dyskusji, których obserwowałyśmy, nie była w stanie wymienić przedstawianych pomysłów możliwych rozwiązań, głównych kwestii poruszonych w rozmowie czy podjętych decyzji.


  • Edyta Starostka, Kompetencje społeczne, a możliwości interpersonalne

    Żyjemy w otoczeniu rodziny, przyjaciół, znajomych, ludzi mijanych na ulicach. Życie publiczne, zawodowe, osobiste w ogromnej mierze zależy od oddziaływania, zachowania innych osób, grup i społeczności (Aronson E.


  • Andrzej Augustynek, Czy świadkowie są wiarygodni?

    Dla sędziów i prokuratorów bezpośrednio, a pośrednio praktycznie dla nas wszystkich, istotne jest to, czy świadkowie zeznając, opisują to, co rzeczywiście się wydarzyło, czy też zniekształcają minione wydarzenia.


  • Bassam Aouil, Przestrzeń wirtualna w procesie wspomagania rozwoju i życia człowieka

    Wstęp Wirtualny świat daje szereg możliwości wykorzystania jego w różnych celach: profesjonalnym, rozrywkowym, informacyjnym, komunikacyjnym.


  • Izabella Anna Zaremba, Tajemnice dobrej rozmowy

    Choć jako ludzie jesteśmy obdarzeni darem mowy i umiejętnością porozumiewania się, nie zawsze umiemy to robić Z rozmawianiem jest tak jak w piosence śpiewanej przez Jerzego Sthura: „śpiewać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej”.


  • Aleksandra Szpakowska, W co grają ludzie - analiza transakcyjna wg Erica Berne'a

    Znany amerykański psychiatra Eric Berne, na podstawie swego wieloletniego doświadczenia, zarówno terapeutycznego jak i akademickiego, napisał światowy bestseller pod tytułem "W co grają ludzie.


  • Joanna Dymecka, "Twardy jak stal" – stereotypy, role i ideały męskości

    Istnieją pewne obiektywne, dające się do pewnego stopnia empirycznie zweryfikować, fakty dotyczące męskości i kobiecości.


  • Agnieszka Paczkowska, Stalking - niebezpieczne rozstania

    Była miss Agnieszka Kotlarczyk zginęła z rąk szaleńca. Utrzymywał on, że miss była jego księżniczką, a on zaś jej krasnoludkiem.


  • Dominika Mrozek, Asertywnie "Tak!"

    Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go na życie cudzym życiem. Nie dajcie się schwytać w pułapkę dogmatu, która oznacza życie według wskazówek innych ludzi.


  • wywiad z Agnieszką Wróbel, Asertywność to szacunek dla siebie samego i innych ludzi

    Z Agnieszką Wróbel, autorką książki "Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi", która właśnie ukazała się na rynku w serii Samo Sedno Wydawnictwa Edgard, rozmawia Magdalena Mips.


  • Ewa Nastula, Co kieruje twoim życiem? Czyli kiedy osiągamy sukces

    Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego inni odnoszą sukces, a ty nie? Czy zastanawiałeś się nad swoimi sukcesami? Czy zastanawiałeś się nad tym co kieruje twoim życiem? Jeśli nie dotarłeś w głowie do tych pytań, to najwidoczniej jeszcze nie wziąłeś pełnej odpowiedzialności za swoje życie.


  • Agata Błachnio, Czat - nowe miejsce spotkań. Lepiej wirtualnie czy realnie?

    Wprowadzenie Internet porównuje się do amerykańskiego Dzikiego Zachodu.


  • Rozmowa z prof. Zbigniewem Zaleskim, Ekran ciągle przegrywa z życiem

    Panie Profesorze, właśnie dowiedzieliśmy się, że Internet przestał istnieć. Koniec z odbieraniem i wysyłaniem e-maili, buszowaniem w Sieci w poszukiwaniu informacji.


  • Janusz Wróbel, Emigracja musi boleć, czyli jak sobie radzić z emigranckim stresem

    Kiedy o stresie emigracyjnym mówię do amerykańskiej publiczności, staram się uświadomić im, czym jest stres emigranta.


  • Jacek Kubitsky, Emocjonalne skutki emigracji

    Niezależnie od przygotowania i przemyśleń moment wyjazdu jest zawsze trudnym przeżyciem. W rozmowach z najbliższymi wielu migrantów ukrywa zwykle swój niepokój i smutek, kierując uwagę na tematy "bezpieczne": logistykę podróży, stan pogody, odprawę celną, ewentualne niedogodności itd.


  • Maciej Chabowski, Florian Znaniecki – obrońca i krytyk naukowej psychologii społecznej

    W okresie kształtowania się naukowej myśli psychologicznej problematyka psychologii społecznej skupiała na sobie zainteresowania tak teoretyków, jak i praktyków prezentujących niekiedy różne dyscypliny naukowe.


  • Andrzej Augustynek, Jak negocjować i rozwiązywać konflikty

    Negocjacje jako proces komunikowania się w celu osiągnięcia porozumienia Sztuka negocjacji to cenna umiejętność ułatwiająca osiągnięcie sukcesu życiowego.


  • Paweł Smółka, Jak skutecznie szkolić umiejętności interpersonalne?

    Definicja umiejętności interpersonalnych Synonimem terminu umiejętności interpersonalnych są takie pojęcia, jak umiejętności społeczne, umiejętności komunikacyjne, umiejętności interakcyjne, umiejętności relacyjne (Jakubowska, 1996; Spitzberg i Cupach, 2002; Riggio, Throckmorton i DePaola, 1990).


  • Mirosław Karwat, Katalog krytyki jałowej

    Rodzice często uważają, że mają obowiązek zwracać uwagę swoim pociechom na ich błędy i pomyłki. Problem jednak w tym, że zwracanie uwagi często zmienia się w krytykę - i to nawet nie w krytykę konstruktywną, a w krytykę jałową, z której nic nie wynika.


  • Agnieszka Kozak, Każdy chce być ważny i wartościowy - kilka słów o asertywności

    Kluczem do relacji z innymi jest poznanie siebie, czyli samoświadomość. Jeśli chcemy budować dobre relacje z innymi, musimy zbudować uczciwą relację z samym sobą.


  • Dorota Sikora, Kim jest singiel - potoczne i socjologiczne rozumienie pojęcia

    Pochodzące z literatury anglojęzycznej pojęcie singlowania w tłumaczeniu polskim przybrało nazwę życia w pojedynkę.


  • Dale G. Leathers, Klasyfikacja sygnałów ciała

    Podobnie jak wyraz twarzy, naturę sygnałów ciała można traktować zarówno z perspektywy kategorialnej, jak i dymensjonalnej.


  • Agata Wytykowska, Łukasz Korwin, Kochać, jak to łatwo powiedzieć...

    Kiedy pytamy o najważniejsze wydarzenie w życiu, wówczas większość z nas wymienia miłość. Dzięki niej odkrywamy siebie, drugiego człowieka, świat tajemniczy i fascynujący.


  • Ken Blanchard, Margie Blanchard, Don Carew, Eunice Parisi-Carew, Fred Finch, Laurence Hawkins, Drea Zigarmi, Pat Zigarmi, Koncepcja przywództwa sytuacyjnego w wychowywaniu dzieci

    Aby osiągnąć maksymalne wyniki, należy dostosować przywództwo do etapu rozwoju osoby, której się przewodzi.


  • Paweł Smółka, Konieczność bycia aktywnym i przebojowym, a lęk społeczny i nieśmiałość. Metody redukcji lęków społecznych i zahamowań behawioralnych

    Przemiany ustrojowe w Polsce zaowocowały stworzeniem dogodnych warunków dla osób aktywnych, przebojowych i śmiałych, które umieją w asertywny sposób zadbać na forum społecznym o własne potrzeby i przekonywać innych do swoich pomysłów (Kędzierska, Znajmiecka-Sikora i Kaflik-Pieróg, 2002).


  • Janusz Galli, Korporacje - nowe plemiona

    To, co było, jest tym, co będzie, a to co się stało, jest tym co znowu się stanie; więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem.


  • Anna Książek, Lider - przegląd teorii

    Zawsze wśród nas byli ludzie, którzy stawali na czele grupy, by przewodzić. Naturalni liderzy są znani od początku ludzkości.


  • Przemysław M. Kot, Manipulowanie, czy autoodkrywanie? Uwagi o autoprezentacji

    Ewę czeka znaczący występ. Pierwszy występ przed tak wielką publicznością. Jest wyczerpana próbami, ale da z siebie wszystko, nie zdradzi śladu przemęczenia.


  • Miles L. Patterson, Natura i zakres komunikacji niewerbalnej

    Ludzie, jak inne ssaki naczelne, są zwierzętami społecznymi. Kontakty z innymi mają decydujące znaczenie dla naszego przetrwania, rozwoju oraz satysfakcji z życia.


  • Beata Makowska, Nawet jedno słowo potrafi wszystko zmienić

    Słowo to coś czym się porozumiewamy między sobą. To dźwięk, jakim posługujemy się by coś określić, by przekazać drugiej osobie wiadomość czy komunikat.


  • Janusz Wróbel, Niedokończony sen, czyli gorzka słodycz ojczymiej ziemi

    Oto przed Państwem zbiór bardzo osobistych świadectw, będących zapisem doświadczeń osób, które wiatr dziejów lub oka życiowych cyklonów wywiały na Antypody.


  • Andrzej Lebiedowicz, Niewerbalne i werbalne symptomy kłamstwa

    Na kanwie bardzo swego czasu popularnego serialu filmowego pt. "Magia kłamstwa" ze sztandarową rolą Toma Rotha, wcielającego się w postać doktora Carla Lightmana, szerokie rzesze widzów mogły się przekonać, iż kłamstwo nie pozostaje bez śladu.


  • Wiesława Kurpiewska, O czym w Wiosce się nie mówi?

    Sporo się dzisiaj i mówi, i pisze o komunikacji międzyosobowej. Może to dlatego musimy coraz częściej uczyć się świadomego posługiwania się językiem werbalnym i pozawerbalnym, że jest nam coraz dalej do siebie: w pracy, w relacjach partnerskich, sąsiedzkich, przyjacielskich, koleżeńskich.


  • Małgorzata Ziębińska, O przewagach mniejszości

    Każdy kto choć raz znalazł się w sytuacji bycia w mniejszości prawdopodobnie wie, jakie to trudne doświadczenie.


  • Małgorzata Ziębińska, Odwaga

    Próbowaliście kiedyś Państwo wyobrazić sobie wieczór poprzedzający dzień, w którym Albert Einstein po raz pierwszy obwieścił światu swoją teorię? Ja niedawno próbowałam.


  • Andrzej Lipczyński, Opiniowanie w sprawach ważności testamentu

    Artykuł przedstawia niektóre problemy, na jakie natrafia biegły sądowy w ocenie ważności testamentu.


  • Agnieszka Kulewska, Osamotnienie - choroba XXI wieku zabijająca po cichu

    Żyjemy w czasach subiektywnego kurczenia się otaczającego nas świata, mamy złudne wrażenie bliskości i egzystencji w globalnej społeczności.


  • Olaf Sawajner, Osobowość a internet

    Wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych, a szczególności sieci i internetu ludzie dotarli do miejsca, w którym mogą świadomie zmieniać otaczający ich świat.


  • Aleksandra Rzeźwicka, Poczucie własnej wartości i style przywiązania a relacje interpersonalne

    Na problem satysfakcji z relacji i kontaktów społecznych wpływa wiele czynników. Poziom samooceny i style przywiązania kształtowane od początku życia mogą oddziaływać na kompetencje społeczne, a co za tym idzie - na jakość nawiązywanych kontaktów z innymi.


  • Agnieszka Niesłuchowska, Porozmawiajmy ze sobą bez słów...

    Czasami same słowa brzmią bezdźwięcznie i pusto, nie przekazują emocji, które trwają w naszym wnętrzu.


  • Katarzyna Jędruszczak, Prywatność w różnych kulturach

    Troska o prywatność nie jest domeną ani czasów współczesnych ani pochodną rozwoju cywilizacyjnego. Jak twierdzi wielu badaczy prywatności, a wśród nich Altman, prywatność jest potrzebą uniwersalną i ponadkulturową.


  • Ewa Kostarczyk, Przeszkody w procesie samorealizacji studenta w dobie kryzysu wartości

    Człowiek żyje w świecie wartości. Realizacja wartości determinuje nasze człowieczeństwo, jest niezbędnym elementem naszego rozwoju psycho-społecznego.


  • Joanna Dulińska, Michał Duda, Przyjaźń, podziały społeczne i demokracja, czyli Książę i Żebrak w McDonaldzie

    Dawno, dawno temu żyli sobie Książę i Żebrak. Dwóch bardzo podobnych chłopców - bogaty i biedny - zamieniło się miejscami, rolami, światami.


  • Iwona Zaniewska, Single - moda czy zwiastun zmian ewolucyjnych?

    Piękna kobieta za kierownicą luksusowego samochodu. W tym samym bloku reklam przystojny mężczyzna - typ macho, w nowoczesnej kuchni przyrządza kolację dla przyjaciół.


  • Jolanta Klimaszewska, Słowa to okna, a czasem mury - o komunikacji bez przemocy

    Słowo "komunikacja", używane w powszechnym obiegu w odniesieniu do kontaktu i rozmowy, niekiedy zatraca swoje właściwe znaczenie, funkcjonując w uproszczonym kontekście jako przekaz informacji.


  • Agnieszka Kulewska, Starość - lęk i obawa czy może wyzwanie współczesności?

    Starzec zawsze z łatwością znajdzie młodzieńców mądrych mądrością wieku. [.


  • Jakub Traczyk, Studia w nowym mieście - stresujące wyzwanie czy miła przygoda?

    Pierwszy rok na studiach w nowym mieście może nie należeć do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jednakże wystarczy odrobina organizacji i ruszenie głową, by zamienić to jedno stresujące wydarzenie w serię wspaniałych przeżyć i wspomnień z czasu studiowania.


  • Sara Jazgar, Superman w sieci

    Coraz więcej ludzi decyduje się ogłaszać na serwisach randkowych. Zmusza ich do tego brak czasu, brak śmiałości, albo i brak powodzenia w życiu codziennym.


  • Magdalena Sękowska, Syndrom 'ja wiem lepiej', czyli dramat zamknięcia

    - "Panie doktorze, czy ja wyzdrowieję? - Tak, na pewno będzie pani zdrowa.


  • Przemysław M. Kot, Szczęśliwe społeczeństwo: Tolerancja

    Dopóki mam możliwość wyboru, będę przebywał jedynie w takim kraju, w którym obowiązuje wolność polityczna, tolerancja i równość wszystkich obywateli wobec prawa.


  • Katarzyna Jędruszczak, Świat prywatnych spraw

    Długo prywatność nie była hołubiona przez badaczy. Powszechnie akceptowane uznanie człowieka za „istotę społeczną” skłaniało psychologów raczej ku analizie potrzeby afiliacji, aprobaty społecznej, tożsamości społecznej, tego, jak obecność innych wpływa na motywację jednostki (np.


  • Kamila Ludwikowska, Trener wewnętrzny w obliczu zmian w polityce zasobów ludzkich

    W nowoczesnych przedsiębiorstwach coraz częściej spotykamy w działach personalnych wyodrębnione komórki zajmujące się szkoleniami, rozwojem pracowniczym (czasem zwane development centres).


  • Chip Heath, Dan Heath, Trzy zaskakujące zasady związane ze zmianą

    Pewnej soboty w 2000 roku niczego niepodejrzewający kinomani zjawili się w kinie na przedmieściach Chicago, by obejrzeć popołudniową projekcję filmu akcji Godzina zemsty z Melem Gibsonem.


  • Paweł Smółka, Uniwersytet kompetencji. Wyzwania dla treści i formy nauczania na poziomie akademickim

    „Obyś żył w ciekawych czasach” – tak ponoć brzmi starochińska klątwa. Niewątpliwie należy uznać, że żyjemy właśnie w takich czasach.


  • Anna Monik, W co gra Dziecko na salonach? Analiza transakcyjna gier towarzyskich wg Erica Berne'a

    Zdarza Wam się czasem patrzeć ze zdziwieniem na poczynania osób świeżo poznanych na imprezie? A może macie własny zestaw stałych zachowań, które serwujecie w towarzystwie jeszcze przed pierwszym drinkiem, tylko nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy? Z pozoru wydawać by się mogło, że celem takich działań jest zbudowanie wizerunku intelektualisty czy duszy towarzystwa albo zaskarbienie sobie sympatii nowych znajomych.


  • Kamil Kuracki, Wirtualne kochanie czyli - ekspresja emocji przez Internet

    "Szukasz miłości? - Włącz komputer." Hasło reklamowe widniejące na plakacie popularnego pod koniec lat 90 amerykańskiego filmu Nory Emphron „Masz wiadomość” zdaje się być doskonałą receptą dla większości współczesnych samotników.


  • Monika Engan, Wpływ emigracji na funkcjonowanie w społeczeństwie oraz konsekwencje psychologiczne

    Polacy emigrują chętnie i licznie, jest to bardzo częste zjawisko, które pojawiło się dosyć dawno i miało początkowo podłoże polityczne.


  • Tomasz Ciećwierz, Wybory i poglądy budzące wątpliwości, czyli o dysonansie poznawczym

    Rzeczywistość stawia nas przed koniecznością dokonywania wyborów. Podejmując decyzję w różnych ważnych dla nas kwestiach konfrontujemy się z własnymi przekonaniami co do ich słuszności.


  • Izabela Pawłowska, Zachowania wiążące a style przywiązania

    Nie od dziś wiadomo, że człowiek jest istotą społeczną (Aronson, 1997). Potrzeba afiliacji skłania nas do poszukiwania satysfakcjonujących relacji z innymi, abyśmy mogli poczuć, oprócz tożsamości indywidualnej, także tożsamość społeczną.


  • Olaf Sawajner, Zalety i zagrożenia rozpowszechniania cyberseksu

    Zamknij oczy, otwierając swoją wyobraźnię – czy widzisz to samo, co inni? Gdy przedstawimy grupie badanych zdjęcie zachodu słońca – każdy z nich będzie widział ten sam obraz, jednak gdy poprosimy ich o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie pięknego zachodu słońca, używając w opisie dużej ilości słów ogólnych takich jak „piękny, słońce, zachód, morze, chmury, kolory” każdy z nich namaluje w swojej wyobraźni inny obraz.


  • Agnieszka Kozak, Zarządzanie ludźmi poprzez zarządzanie sobą

    Bezustanna zmiana i ciągłe przygotowanie do niej są nowym kontekstem i nowym wyzwaniem w sytuacji gospodarczej naszego kraju.


  • Bassam Aouil, Iwona Rentflejsz, Zespół wypalenia zawodowego u psychologów. Raport z badań w województwie kujawsko-pomorskim

    Zawód psychologa jest jednym z tych, w którym poza wiedzą, bliski kontakt emocjonalny i cechy osobowości profesjonalisty decydują o sukcesach i osiągnięciach.


  • Justyna Orłowska, Znaczenie mediacji w środowisku lokalnym

    Temat mediacji środowiskowych jest w polskiej literaturze pojęciem marginalnym. Niewiele jest pozycji, również przetłumaczonych z języka angielskiego, w których zastosowanie mediacji jako formy rozwiązywania konfliktu w społeczności lokalnej, jest ujmowany precyzyjnie i wielowymiarowo.


  • Wywiad Beaty Pawłowicz z Wojciechem Eichelbergerem, Żebrak i maszyna, czyli mit niezależności za pieniądze

    Im więcej mamy pieniędzy, tym bardziej jesteśmy niezależni, wolni, autonomiczni. Liczy się też nowoczesna technologia, którą możemy się posługiwać dzięki pieniądzom - zarobionym lub pożyczonym w banku.


  • Joanna Godecka, 10 zasad udanego randkowania

    Jak przygotować się pierwszej randki? O czym rozmawiać na pierwszym spotkaniu? Jak oczarować partnera? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z randkowaniem.