Katalog



  • Józef Maria Bocheński, Przeciw humanizmowi

    Przystępuję do skreślenia moich poglądów na tak zwaną naturę człowieka, to jest do próby odpowiedzi na pytanie, czym ludzie są.


  • Jarosław Jastrzębski, Miejsce myśli ewolucyjnej w psychologii

    Jesteśmy chodzącym archiwum mądrości naszych przodków Cronin Darwin, konkurencja i dziedziczenie Teoria doboru naturalnego, ogłoszona w 1859 roku przez Karola Darwina w dziele "O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego" stanowiła niewątpliwy przełom w dziejach ludzkiej myśli.


  • Anna Wilk, Zdrada w ujęciu teorii ewolucyjnej

    Psychologia ewolucyjna, która jest młodą nauką łączącą psychologię i biologię ewolucyjną, analizuje sens ludzkich zachowań, wyjaśnia biologiczne uwarunkowania ludzkich zachowań, myśli i emocji.


  • Anna Wilk, Uwarunkowania i konsekwencje zdrady

    Potrzeby emocjonalne kobiet vs potrzeby seksualne mężczyzn Zdrowy rozsądek podpowiada, ze partnerzy, którzy nie znajdują szczęścia emocjonalnego i seksualnego w małżeństwie częściej nawiązują romanse.


  • Andrzej Augustynek, Wybrane zagadnienia z biologicznych podstaw psychiki

    Budowa mózgu Mózg człowieka dorosłego, ważąc przeciętnie od 1100 do 1400 gramów, zawiera około 100 miliardów komórek nerwowych i dziesięć razy więcej innych komórek (np.


  • Kinga Kocjan, Kobiece strategie wyboru partnera

    Dobór partnerski, jego prawidłowości i prawa nim rządzące stanowią zainteresowanie człowieka od zarania dziejów.


  • Kinga Kocjan, Męskie strategie doboru partnerki

    W tym artykule zostaną opisane męskie strategie doboru partnerki. Skoro mężczyźni skłonni są do małżeństwa i inwestowania w nie przez całe swoje życie to muszą z tego płynąć dla nich korzyści adaptacyjne, a wybór kobiety nie może być przypadkiem.


  • Andrzej Augustynek, Imprinting – u podstaw tworzenia się więzi rodzinnych i preferencji seksualnych

    Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. "Mały książę" Antoine de Saint - Exupéry U wielu nowonarodzonych osobników z różnych gatunków zwierząt, ale także u noworodków jedyną szansą na przeżycie jest opieka ze strony rodziców.


  • Jarosław Jastrzębski, I po co tak się gnieść na kupie?
    Geneza i konsekwencje życia społecznego człowieka


    Będąc mieszkańcami wielkich miast często na własnej skórze doświadczamy frustracji spowodowanej nadmiarem społecznych interakcji.


  • Agnieszka Wróbel, Asertywność a emocje

    Umiejętność rozpoznawania emocji W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy w dużym stopniu umiejętność kontaktowania się z naszymi emocjami.


  • wywiad z prof. Gregorym Clarkiem, Awans społeczny zależy od genów

    Kariera od zera do milionera? Mrzonka. - Ludzie awansują w hierarchii społecznej znacznie rzadziej, a elity są w stanie znacznie dłużej utrzymać swój zamknięty status niż sądzili dotąd ekonomiści i socjolodzy.


  • Karolina Walczykowska, Ewolucjonizm a psychologia poznawcza: czy człowiek jest maszyną?

    "Typowe dla ludzi jest uważanie się za bardziej moralnych i uczciwych od innych osób" [3], a także za istoty w pełni świadome pobudek swojego zachowania.


  • Anna Wilk, Rozprawka o mózgu kobiety z domieszką mózgu mężczyzny

    Jakiś czas temu moja uwagę przykuła książka napisana przez doktor Louann Brizendine, o dość jednoznacznym, a zarazem intrygującym tytule "Mózg Kobiety".