Katalog



  • Anna Wilk, Mózg poniżej pasa

    "Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę!" - krzyczał Maks w czasie wybudzania z hibernacji w filmie "Seksmisja".


  • Anna Wilk, Zdrada w ujęciu teorii ewolucyjnej

    Psychologia ewolucyjna, która jest młodą nauką łączącą psychologię i biologię ewolucyjną, analizuje sens ludzkich zachowań, wyjaśnia biologiczne uwarunkowania ludzkich zachowań, myśli i emocji.


  • Anna Wilk, Uwarunkowania i konsekwencje zdrady

    Potrzeby emocjonalne kobiet vs potrzeby seksualne mężczyzn Zdrowy rozsądek podpowiada, ze partnerzy, którzy nie znajdują szczęścia emocjonalnego i seksualnego w małżeństwie częściej nawiązują romanse.


  • Katarzyna Urban, ABC edukacji seksualnej

    W literaturze przedmiotu wyróżnia się trzy główne rodzaje wychowania seksualnego: - wychowanie do czystości - abstynencji seksualnej (chastity education, abstinence-only education); - biologiczną edukację seksualną (biological sex education); - złożoną edukację seksualną, zawierającą oba powyższe podejścia (comprehensive sex education)


  • Zbigniew Barciński, Czym się różni wychowanie do życia w rodzinie od seksedukacji?

    Wychowanie do życia w rodzinie (dalej WDŻWR) i seksedukacja to dwie koncepcje edukacji podejmujące tematykę ludzkiej seksualności.


  • Bogna Białecka, Ideologia gender - zagrożenie dla wychowania?

    Coraz więcej ostatnio słyszy się o tzw. "studiach genderowych". Sformułowanie o tyle nieeleganckie, że posługuje się spolszczoną wersją angielskiego terminu "gender studies".


  • Neil Whitehead, Młodzieńcza orientacja seksualna - zadziwiający odsetek zmian

    Wyobrażenie, że młodzieńczy pociąg seksualny do osób tej samej płci zawsze stanie się tym samym pociągiem seksualnym u osoby dorosłej jest całkowicie błędne.


  • Elżbieta Galińska, Terapia reparacyjna mężczyzn z egodystonicznym homoseksualizmem

    Na rynku wydawniczym pojawia się pierwsza w Polsce [1] pozycja naukowa dotycząca psychoterapii reparacyjnej mężczyzn o orientacji homoseksualnej.


  • Andrzej Augustynek, Uzależnienie od czynności

    Można uzależnić się praktycznie od wszystkiego (alkoholu, nikotyny, kawy, herbaty, narkotyków, lekarstw, a także od kosmetyków, operacji plastycznych, czekolady, pracy, seksu, hazardu, telewizji, komputera, internetu, szachów i wielu innych).


  • Andrzej Margasiński, Wobec homoseksualizmu - między religią, nauką a ideologią. Kalendarium wydarzeń

    Problem homoseksualizmu w istotny sposób odciska się na dyskursie społecznym w cywilizacji zachodniej w ciągu ostatnich 50 lat.


  • Magdalena Guziak-Nowak, 9-latek w świecie orgazmów

    Szarzyznę murów współczesnej szkoły ożywiają kolorowe paznokcie 11-latek, minispódniczki 12-latek i farbowany blond 13-latek.


  • Andrzej Lipczyński, Agresja seksualna

    Od tak dawna, jak sięga historia ludzkości, zawsze przemoc seksualna traktowana jest jak zło, które godzi w najbardziej habitualne elementy ludzkiej egzystencji.


  • Mirosław Szumiło, Bolszewicka rewolucja seksualna

    W grudniu 1917 r. przywódca bolszewików Włodzimierz Ilicz Lenin podpisał serię dekretów likwidujących w praktyce instytucję małżeństwa oraz znoszących dotychczasowe kary za utrzymywanie stosunków homoseksualnych i usuwanie ciąży.


  • Katarzyna Gibek, Czy możliwy jest udany związek bez seksu?

    "Związek bez seksu to jak wino bez winogron." Adam Neustatter Seks to jeden z naszych głównych popędów.


  • Krzysztof Karoń, Czy płeć biologiczna determinuje psychikę?

    Engels i wychowanie równościowe Marksistowską wizję stosunków społecznych jako konsekwencji stosunków własnościowych i systemu produkcji w odniesieniu sfery seksualności przedstawił Fryderyk Engels w książce z 1884 r.


  • Ewelina Łoboz, Dziecko rodzi się w głowie - psychologiczne aspekty niepłodności

    Tematyka niepłodności jest znacznie częściej poruszana niż kilkanaście lat temu. Jest to spowodowane głównie rozwojem medycyny oraz wzrostem świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki leczenia niepłodności.


  • Stanisław Sławiński, Edukacja seksualna czy wychowanie?

    Refleksję na temat edukacji seksualnej i wychowania trzeba zacząć od uwag na temat języka. Bo słowa, których obecnie używamy w dyskursie publicznym, bardzo często przestają być zrozumiałe - te same słowa w ustach różnych ludzi mogą znaczyć co innego, mogą też nie znaczyć nic.


  • Joanna Dymecka, Fenomen płci w psychologii

    Wydaje się, że spośród wielu czynników społecznych i kulturowych kategoria płci (rodzaj) ma największy wpływ na kształtowanie naszych myśli, uczuć i zachowań.


  • Julie Harren, Homoseksualizm - co każdy o tym wiedzieć powinien

    Homoseksualizm jest zagadnieniem, które często bywa traktowane niewłaściwie z powodu błędnych informacji na ten temat.


  • Adriana Klos, Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie i antykoncepcji?

    Temat seksualnej edukacji młodzieży jest wciąż w naszym społeczeństwie kontrowersyjny. Kto i jak powinien uświadamiać młodego człowieka w tej kwestii? W ogóle temat seksu jest tematem tabu, nie rozmawiają o nim partnerzy i małżonkowie ani rodzice ze swoimi dziećmi.


  • Marcel Kucaj, Lęk i szczęście a ujawnienie orientacji homoseksualnej

    Gdy w zeszłym roku zaczynałem rozmyślać nad tematem pracy magisterskiej z psychologii klinicznej, przede wszystkim chciałem, by nie było to powielenie tematu czy replikacja badań przeprowadzonych już wielokrotnie.


  • Rozmowa Mateusza Przyborowskiego z Bogusławem Włodawcem, Lubimy romanse na boku, choć sami chcemy szczęśliwego związku

    Z Bogusławem Włodawcem, psychologiem i psychoterapeutą, rozmawia Mateusz Przyborowski. - Chciałbym z panem porozmawiać o zdradach i romansach.


  • Krystyna Kmiecik-Baran, Molestowanie seksualne dziecka: problemy diagnostyczne

    Co to jest molestowanie seksualne dziecka? Praktyka dowodzi, iż często mamy problem z rozpoznaniem czy oskarżenie o molestowanie dziecka jest prawdziwe czy fałszywe.


  • Wojciech Miłek, Narkotyczna droga do prostytucji

    Kiedy przychodzi głód narkotyczny, trzeba zdobyć pieniądze. Za wszelką cenę. Po okresie kradzieży z domu i okradaniu znajomych, dziewczęta zaczynają sprzedawać siebie.


  • Andrzej Lipczyński, Niektóre psychologiczne aspekty problemów seksualnych w związku z niepełnosprawnością

    Źródeł przeżyć seksualnych i skutków psychologicznych nie można rozpatrywać w oderwaniu od wieku, płci, stanu zdrowia, a przede wszystkim od fizycznej sprawności człowieka.


  • Bogna Białecka i Joseph Nicolosi, O terapii reparatywnej męskiego homoseksualizmu

    Bogna Białecka: Zajmuje się Pan pomocą osobom nieakceptującym swoich homoseksualnych skłonności. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 określane jest to jako egodystoniczna orientacja seksualna.


  • Krystyna Kluz, Polska edukacja seksualna typu A na europejskim tle

    Szkolna edukacja seksualna prowadzona jest obecnie w większości krajów europejskich. Inicjatorzy jej wprowadzenia są zgodni co do tego, że o seksualności jako integralnej cesze osobowości człowieka należy z młodymi ludźmi rozmawiać, przygotowując podłoże dla konkretnych poglądów i zachowań w tej sferze.


  • Olga Komarnicka, Prostytucja

    W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie coraz częściej słyszy się i mówi o seksie, prostytucji, czy nierządzie wśród kobiet i to coraz to młodszych niejednokrotnie dziewczynek.


  • Janina Sabat, Przestępstwo seksualne jako sytuacja kryzysowa, a wybrane aspekty komunikacji z ofiarą - zagadnienia teoretyczne i perspektywy badawcze

    Przestępstwo seksualne, jakim jest zgwałcenie, niesie ze sobą wiele niewiadomych, zarówno w dziedzinie psychologii, seksuologii jak i kryminologii, a już na pewno literaturoznawstwa i językoznawstwa.


  • Kamil Czajkowski, Seks - raj, piekło czy szlak do obu? Spojrzenie na seksualność człowieka w kontekście pierwszego i drugiego prawa biologicznego

    Biologicznym fenomenem życia rządzą dwa podstawowe prawa: prawo zachowania własnego istnienia i prawo przekazania tego istnienia dalej.


  • Damian Zdrada, Seksoholizm - perwersja i miłość

    Miłość płciowa Mówiąc "akt płciowy" wprowadzam także dawno zapomniane określenie tego, co stanowi o istnieniu związku miłosnego: "miłość płciowa", które w naszych zdehumanizowanych czasach określamy jako "seksualność".


  • Szymon Grzelak, Seksualizacja w przestrzeni publicznej i jej wpływ na młodzież

    Jednym z podstawowych mechanizmów szkodliwości seksualizacji jest jej wpływ na kształtowanie się tożsamości dziewcząt w okresie dojrzewania.


  • Bianca-Beata Kotoro, Stomia a seks - pytania pacjentów ze stomią

    Przez długi czas, wydawało mi się, że życie dopiero się zacznie - to prawdziwe życie. Ale zawsze na drodze znajdowała się jakaś przeszkoda, coś co trzeba było pokonać, czas który trzeba było odsiedzieć, jakieś nie zakończone sprawy, dług do spłacenia.


  • Steven Levenkron, Abby Levenkron, Terapia nadużyć seksualnych

    Często mówi się, że trzeba zerwać z tożsamością ofiary i przejąć kontrolę. Osoby zajmujące się leczeniem kobiet molestowanych w dzieciństwie podkreślają, że taka właśnie transformacja jest szalenie istotna.


  • Angelika Kubik-Wasilewska, Transwestytyzm jako specyficzne zaburzenie życia seksualnego

    Transwestytyzm i transseksualizm Mianem transwestytyzmu (zwanego także eonizmem czy też metatropizmem) określamy upodobnianie się do osoby płci przeciwnej.


  • Janina Sabat, Typologia zgwałceń

    Gdy chcemy omówić różne formy gwałtu musimy odwołać się do różnych klasyfikacji tegoż przestępstwa. Jedną z nich stworzył Soutoul, który rozróżnia następujące rodzaje gwałtów: Gwałt kazirodczy - między członkami najbliższej rodziny, jednakże wgłębiając się w specyfikę przestępstwa seksualnego jakim jest kazirodztwo należy z rezerwą podchodzić do znaczenia "gwałtu" (gdyż ofiara wcale nie musi czuć się zgwałcona, wręcz przeciwnie, niekiedy uważa, że współżycie z członkiem rodziny jest czymś normalnym), bowiem negatywny wpływ na psychikę można stwierdzić praktycznie tylko u osób poniżej 12 roku życia (Lew-Starowicz, 1988: 83, 89-95).


  • Andrzej Lebiedowicz, Udział biegłego seksuologa w procesie karnym

    Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej budzą w odbiorze społecznym negatywne reakcje repulsywne w stosunku do osoby sprawcy.


  • Damian Zdrada, Uzależnienie od seksu - problemy diagnostyczne

    W obszarze problemów seksualnych występuje wiele różnych zaburzeń: począwszy od zaburzeń identyfikacji płciowej, poprzez zaburzenia preferencji seksualnych aż po zaburzenia rozwoju psychoseksualnego.


  • Olaf Sawajner, Zalety i zagrożenia rozpowszechniania cyberseksu

    Zamknij oczy, otwierając swoją wyobraźnię – czy widzisz to samo, co inni? Gdy przedstawimy grupie badanych zdjęcie zachodu słońca – każdy z nich będzie widział ten sam obraz, jednak gdy poprosimy ich o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie pięknego zachodu słońca, używając w opisie dużej ilości słów ogólnych takich jak „piękny, słońce, zachód, morze, chmury, kolory” każdy z nich namaluje w swojej wyobraźni inny obraz.


  • Zbigniew Leczkowski, Zmiana orientacji seksualnej?

    Pytanie o możliwość zmiany orientacji homoseksualnej pojawia się w różny sposób w przestrzeni publicznej i w indywidualnych spotkaniach psychologów, psychoterapeutów i księży.